Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije Jelena Begović razgovarala je danas sa podsekretarom Ujedinjenih nacija i izaslanikom generalnog sekretara za tehnologiju Amandipom Sing Džilom o napretku veštačke inteligencije i razvijanju mehanizama uključivanja što većeg broja naučnika na svetsku naučnu scenu.
Begović je ocenila da je razvoj veštačke inteligencije ključan za napredak svakog društva i da pruža velike mogućnosti, ali da sa sobom nosi i odgovornost i izazove.
Važno je da svako na ovom svetu ima jednaku mogućnost da se obrazuje, bez obzira na mesto porekla, a razvoj veštačke inteligencije je dobra prilika da se to postigne, podvukla je ministarka.
Ona je poručila da je najvažniji zadatak svih nas da u tim procesima ne izgubimo etičnost i humanost, dodavši da je potrebno obrazovati što više stručnog kadra i novih generacija na polju pravilnog korišćenja veštačke inteligencije.
Sing Džil je čestitao ministarki organizaciju predstojećeg Samita globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju.
On je naglasio da Ujedinjene nacije teže da postanu mesto na kome se okupljaju svetski naučnici i uputio poziv stručnjacima iz Srbije da budu deo toga.
Podsekretar UN je pozvao ministarku Begović da bude njihov gost na samitu ,,Future” u Njujorku u septembru sledeće godine, dok mu je ona uputila poziv da poseti Beograd tokom održavanja manifestacije EKSPO 2027.
Begović se sastala i sa pomoćnikom generalnog direktora za komunikacije i informacije Uneska Taufikom Dželasijem, sa kojim je razgovarala o zaštiti novinara, naučnika i informacija.
Ujedinjene nacije aktivno rade na razvijanju načina pravilne zaštite naučnika i umetnika, istakao je Dželasi, dodavši da je veoma važno da ljudi koji se bave naukom budu zaštićeni i slobodni.
Tokom sastanka bilo je reči i o zaštiti informacija, pri čemu je Begović naglasila da je za razvoj nauke i obrazovanja od izuzetne važnosti da mladi imaju pristup proverenim i tačnim informacijama.
Kada govorimo o razvoju veštačke inteligencije, treba razmišljati i o načinima za zaštitu od njene zloupotrebe, rekla je ministarka i zaključila da je najveći izazov da društva uprkos tehnološkom razvoju sačuvaju prirodu, humanost i kulturu.
Ministarka je održala sastanak i sa višim pomoćnikom zamenika ministra za strategiju i inovacionu politiku Kanade Aleksandrom Dostal, sa kojom je razgovarala o razvoju i korišćenju veštačke inteligencije.
Begović je ocenila da pravilno i uspešno korišćenje veštačke inteligencije može napraviti velike iskorake u mnogim poljima, pre svega u oblastima medicine, agrokulture i biotehnike.
Pored toga, kako je dodala, važno je govoriti o veštačkoj inteligenciji i kroz mehanizme zaštite podataka, pri čemu je neophodno da čitav svet bude jedinstven u razvijanju mehanizama za to, kao i za tačno informisanje.
Iskreno se nadamo saradnji sa Kanadom zarad zajedničkog razvijanja naučno-tehnoloških parkova i institucija koje se bave inovacijama, rekla je Begović i najavila da će Srbija i Kanada sledeće godine raditi još više na zajedničkom okupljanju stručnjaka i institucija na Samitu za veštačku inteligenciju GPAI.
Begović je danas razgovarala i sa zamenikom ministra za međunarodne poslove Ministarstva unutrašnjih poslova i komunikacija Japana Takiom Imagavom o razvoju veštačke inteligencije i izgradnji naučno-tehnoloških parkova.
Ona je tom prilikom upoznala sagovornika sa aktivnostima Ministarstva nauke, inovacija i tehnološkog razvoja u oblasti veštačke inteligencije, kao i sa pripremom zakona iz te sfere.
Ministarka je istakla da proces razvoja veštačke inteligencije predstavlja veliku razvojnu šansu, ali da čovek uvek mora biti u njenom centru, prateći etiku.
Prema njenim rečima, veoma je važno da ceo proces prati zakonska regulativa, u koju moraju biti uključene sve sfere društva, poput naučnika, pravnika, javnosti, civilnog sektora i institucija.
Upotreba veštačke inteligencije, kako je naglasila, treba da se nađe u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju, sa posebnim naglaskom na to da se ova tehnologija približi opštoj populaciji.
Imagava je izrazio zadovoljstvo zbog toga što je Japan deo Samita Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, ocenivši da će taj skup doprineti razvoju Srbije i novih projekata u ovoj oblasti.
Zamenik ministra je poručio da je važno napraviti balans između razvoja veštačke inteligencije, regulative i primene od strane ljudi.
Na kraju sastanka, Begović je uručila sagovorniku lično pismo predsednika Republike Srbije sa pozivom za EKSPO 2027. godine u Beogradu.